DADENT
Jan Lis Spółka Jawna
NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ
Przejdź do treści

Dlaczego prawidłowa higiena jamy ustnej jest tak istotna?

Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej pomiędzy regularnymi wizytami u dentysty lub higienistki stomatologicznej ma duże znaczenie dla zapobiegania powszechnym problemom stomatologicznym, takim jak próchnica zębów i choroby dziąseł. Są to dwie najczęstsze choroby jamy ustnej i obydwie są wywoływane przez płytkę nazębną.

Czym jest płytka nazębna?

Płytka to miękka, biaława "maź", która powstaje na zębach na skutek połączenia bakterii obecnych w ustach z resztkami pożywienia i śliną. Bakterie obecne w płytce tworzą na Twoich zębach niejako "kolonie drobnoustrojów". Naukowcy nazywają płytkę nazębną biofilmem. Stanowi on podstawowy przedmiot badań naukowych w dziedzinie zdrowia jamy ustnej.
Płytkaformuje się nieustannie przez cały dzień - głównie w przestrzeniach międzyzębowych i wzdłuż lini dziąseł, gdzie nie jest łatwo dotrzeć szczoteczką do zębów.
Kiedy dojdzie do nagromadzenia płytki, bakterie mogą wywoływać próchnicę zębów (prowadząc do powstania ubytków wymagających założenia plomby) i choroby dziąseł. Im dłużej płytka będzie pozostawała w stanie nienaruszonym, tym bardziej niebezpieczna się stanie. Szacuje się, że 72% populacji ma widoczną płytkę i kamien nazębny. Jednak stosując skuteczne zabiegi higieniczne można zredukować ilość płytki, zapewniając zachowanie zdrowia zębów i dziąseł.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień powstaje na skutek twardnienia płytki nazębnej po wpływem minerałów obecnych w ślinie, zwykle wzdłuż lini dziąseł. Ta twarda substancja ma kolor kremowy, ale może ulegać przebarwieniom, na przykład pod wpływem herbaty lub kawy. Kamień może usunąć wyłącznie lekarz stomatolog lub higienistka dentystyczna. Szorstka powierzchnia kamienia sprzyja dalszemu odkładaniu płytki.

Czym są choroby dziąseł?

Jeśli płytka i kamień nie zostaną usunięte, bakterie mogą podrażniać i uszkadzać dziąsła otaczające zęby. Do objawów chorób dziąseł należą:

- bolesność i obrzęk lub zaczerwienienia dziąseł,
- krwawienie spontaniczne albo wywołane delikatnym szczotkowaniem lub jedzeniem,
- nieprzyjemny zapach z ust, niezależny od jedzenia mocno pachnących pokarmów.

Szacuje się, że u około 95% osób na którymś etapie życia dojdzie do rozwoju choroby dziąseł. Jest to jedna z głównych przyczyn utraty zębów u dorosłych.

Jednak łagodna postać choroby dziąseł, tak zwane zapalenie dziąseł, z łatwością ustępuje dzięki dokładnemu usuwaniu płytki.

Jeśli nie podejmie się leczenia, zapalenie dziąseł może postępować, prowadząc do zapalenia przyzębia. Ma to miejsce wtedy, kiedy płytka dociera poniżej lini dziąseł i niszczy tkanki podpierające ząb. W tej sytuacji dziąsła zaczynają odsuwać się od zębów, na skutek czego powstaje kieszonka, w której gromadzi się jeszcze bardziej obficie płytka i kamień nazębny. Nierzadko powstająca infekcja może prowadzić do utraty zęba.

Czym jest próchnica zębów?

Kiedy jemy pokarmy zawierające cukry, bakterie obecne w jamie ustnej przetwarzają cukier na kwasy. Kwasy rozmiękczają szkliwo zęba, co może prowadzić do próchnicy. Ślina wypłukuje i neutralizuje kwasy, a także zawiera niezbędne minerały, które mogą zastąpić te utracone na skutek ataku kwasów (remineralizacja). Jeśli zbyt często jesz pokarmy zawierające cukry i pijesz słodkie napoje, ślina nie jest w stanie całkowicie zremineralizować zębów. W efekcie może powstać próchnica i ubytek.

Jak można zapobiegać próchnicy zębów?

Przestrzegaj 3 etapów właściwej higieny jamy ustnej, obejmujących szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie płynu do płukania redukującego odkładanie płytki.

Fluorki sprzyjają zapobieganiu próchnicy, remineralizują szkliwo zębów i zmniejszają ilość kwasów w płytce. Stosowanie płynu do płukania z fluorkiem w połączeniu ze szcotkowaniem pastą do zębów zawierającą fluorki dodatkowo wzmacnia zęby i chroni przed powstawaniem ubytków.

Ogranicz ilość pokarmów i napojów zawierających cukry, aby chronić swoje zęby.

Żucie po posiłkach i przekąskach bezcukrowej gumy stymuluje wytwarzanie śliny i sprzyja zobojętnianiu kwasów zawartych w płytce, zapobiegając próchnicy.
DADENT Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Jan Lis Spółka Jawna
63-000 Środa Wielkopolska, ul. Witosa 16


Telefon: 61 285 81 40
Fax: 61 285 81 40


dadent copyright 2018

Wróć do spisu treści